Många har säkert gått och funderat över vad Nokia skulle göra, efter att de sålt sin mobildivision till Microsoft. Idag fick vi svaret när nya Nokia N1 lanserades. En surfplatta med senaste Android 5.0 Lollipop och Z launcher ovanpå (Nokias egna gränssnitt).
Nokia N1 är både till storlek och utseende väldigt lik Apples iPad Mini 3, men som sagt med Android istället. Det är dock inga jättestora skillnader mellan de två surfplattorna heller. Men värt att nämna är att Nokia N1 kommer en 8MP kamera på baksidan och en 5MP där fram, medan iPad Mini 3 har en 5MP där bak och bara 1.2MP fram.
En intressant nyhet med Nokia N1 är att den kommer att vara en av de första surfplattorna med den nya USB typ C kontakten som är vändbar (på samma sätt som Apples Lightning-kontakt).